Zakup mieszkania problematyczną inwestycją

Mnóstwo osób po ukończeniu studiów i znalezieniu pierwszej pracy zastanawia się nad zakupem własnego lokum. Trzeba przyznać, że jest bardzo ważna decyzja, często wiążąca się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Jest to przede wszystkim ogromne zobowiązanie finansowe, dlatego takiej decyzji nie podejmujemy nigdy pochopnie.

dachdeckerei
Autor: Andrey
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie opcje warto uwzględnić, dokonując wyboru własnego M?
piwnica
Autor: Torsten Maue
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszy problem, z jakim się musimy zmierzyć, to wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Mieszkania używane i deweloperskie mają mnóstwo swoich plusów i minusów, dlatego warto dokładnie przeanalizować te dwie opcje. Biorąc pod uwagę jedynie cenę zakupu, lokale starsze są zazwyczaj tańsze, ale często wymagają gruntownego remontu. Należy zatem oszacować jego cenę i wkalkulować w koszt inwestycji. Ponadto przy zakupie takiej nieruchomości powinniśmy także uwzględnić wszystkie dodatkowe opłaty związanie z procedurami cywilno-prawnymi, co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami transakcyjnymi. Nowe mieszkania, również nie są inwestycją pozbawioną wad. Gdy kupujemy lokal w stanie surowym, będzie on wymagać ogromnego wkładu pieniężnego w prace wykończeniowe. Jednak wykonując część prac samodzielnie i kupując tańsze materiały można całkiem sporo zaoszczędzić. Trzeba też zaznaczyć, że ta opcja dotyczy także remontu starego mieszkania. Jednakże coraz częściej można zauważyć, że deweloperzy oferują nowe mieszkania gotowe do użytku z pełnym wyposażeniem. Koszt ich urządzenia jest rzecz jasna wliczony w cenę zakupu. Jest to jednak bardzo komfortowe wyjście dla osób, którym brak koncepcji odpowiedniego designu lokum, a także tych, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy pracami wykończeniowymi, bowiem to przedsięwzięcie wymaga sporo czasu i naszego zaangażowania. Inną istotną kwestią jest lokalizacja. Szczerze powiedziawszy, te najbardziej atrakcyjne rejony w centrum miasta są już przeważnie zamieszkałe, co istotnie wpływa na korzyść lokali z rynku wtórnego. Inwestycje deweloperskie raczej koncentrują się na okolicach uznanych często za peryferyjne. W okolicach nowych osiedli infrastruktura często nie jest zadowalająca – brak w pobliżu szkół, przedszkoli, sklepów i punków usług. W porównaniu ze starym budownictwem przestrzeń pomiędzy budynkami też często pozostawia wiele do życzenia, ale i od tej reguły jest wiele wyjątków – lcc.pl/.

Nie kwestionując innych aspektów zakupu, nowe mieszkania mają ogromną zaletę – są komfortowe, a ich standard jest zazwyczaj bardzo wysoki, gdyż nowe materiały budowlane są znacznie wyższej jakości od tych wykorzystanych kilkadziesiąt lat temu. Ponadto gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, koszt ewentualnych napraw wynikających z wad lokalu lub samego budynku może zostać pokryty w ramach gwarancji.