Nowe osiedla w Polsce

Polacy twierdzą, że u nas w kraju niedostatek, iż nie zarabiamy tyle co na Zachodzie byle sprzątaczka, zaś Główny Urząd Statystyczny stwieRdza nieco inaczej. Według jego ewidencji w naszym kraju od początku 2016 roku zgłoszonych zostało ponad piętnaście tysięcy budów nowych osiedli, na łączną sumę trzystu tysięcy mieszkańców! Jeżeli nasze państwo jest takie biedne, skąd deweloperzy ciągle inwestują w budowę mieszkań?

drzwi - wizja
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Jeszcze pięć lat temu łączna liczba mieszkańców Krakowa, nie licząc oczywiście studentów i pozostałych tymczasowo przebywających w mieście ludzi, wynosiła prawie jeden milion mieszkańców. Obecnie, to jest w 2016 roku, liczba ta wzrosła do 1,3 miliona mieszkańców, co oznacza, że przybyło nam trzysta tysięcy dzieci, z których najstarsze mają teraz po pięć latek. Z powodu emigracji ludzi z Syrii i innych państw wyznania muzułmańskiego, w Europie zachodniej zrobiło się niebezpiecznie. Codziennie słyszymy o atakach na ludność chrześcijańską, o zabójstwach czy gwałtach, z tego powodu obywatele takich państw jak Niemcy, Francja czy Austria, wynoszą się czym prędzej poza granice rodzimego państwa. Najwięcej nowych osiedli budowanych jest właśnie w miastach położonych blisko zachodniej granicy. Utrzymująca się od dłuższego czasu powyższa sytuacja, czyli sprowadzania się Polaków mieszkających uprzednio za granicą kraju, zachęca prywatnych deweloperów do działania. Tym sposobem w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki powstało osiedle Tarasy Wiślane. Jest ono zamkniętym i całodobowo strzeżonym miejscem, wydzielonym od reszty dzielnicy ogrodzeniem. Sieć pięknych oszklonych kamieniczek ciągnie się od ulicy Grzegórzeckiej po samą Wisłę. Na terenie osiedla można znaleźć plac zabaw dla najmłodszych, kilka sklepów spożywczych, a całkiem niedaleko jest teatr muzyczny. W najbliższym czasie ma również zostać otwarty nowy park w pobliżu Wisły, który jest darem zarządu dzielnicy Grzegórzki dla jej mieszkańców. W Zielonej Górze także powstało osiedle, nawet dwa! Znajdują się one po północno-zachodniej stronie miasta, skąd rozpościera się wspaniały widok na zieloną roślinność okalającą tamte rejony. Obydwa nowe osiedla mają innych deweloperów, ale łączył ich wspólny, zaszczytny cel – wybudować osiedle, które będzie współdziałało ze środowiskiem. Budynki zbudowane są z nowoczesnego komórkowego betonu, który pokryty jest nie styropianem od zewnątrz, a specjalną pianką, która chroni o wiele lepiej budynek przed wilgocią i mrozem. Osiedle wtopione jest jakoby w otoczenie, wszystko to dzięki uzyskaniu efektu „wyrastania budynków z wnętrza Ziemi”. Tak, bloki wyglądają jakby wyrastały z gruntu, porastają je piękne pnącza, a dookoła poprowadzone zostały uliczki pełne drzew. To osiedle jest niezwykle pięknym miejsce na wiosnę, kiedy wszystkie kwiaty i drzewa rozwijają swe kwiaty – http://lcc.pl/.

Być może Polska nie jest wymarzonym miejscem dla wielu z nas, gdyż znamy ją od lat i mogła nam się przejeść, ale dla młodych małżeństw, tych którzy uciekają z Zachodu jest wspaniałym domem, dającym schronienie. Zdają sobie z tego doskonale sprawę deweloperzy z Krakowa, Zielonej Góry i ze stolicy, wznosząc się na wyżyny elegancji i wyrafinowania, wznosząc nowe osiedla.