Kraków, a nieruchomości. Gdzie szukać?

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. Sprowadza się tutaj coraz więcej osób, zarówno słynnych, uciekających od zgiełku stolicy, ale także pracowników korporacji, którzy szukają miejsca, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się bez kilkugodzinnego przebijania się przez korki.

zbiornik
Autor: Martin Abegglen
Źródło: http://www.flickr.com
Wszak komunikacja miejska jest lepiej rozwinięta w Krakowie niż w Warszawie.

Kawalerka
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Sprzedaż mieszkań
Autor: Classen
Źródło: Classen
Najczęściej wybierane rejony to obrzeża Krakowa, gdzie znajdują się większe korporacje. Ważnym determinantem wyboru jest odległość zarówno od pracy, jak i od centrum miasta. Warto jednak zauważyć, że mieszkańcy południowej części miasta stosunkowo rzadko bywają w okolicach Rynku oraz Dworca Głównego. Mimo, że to formalne centrum miasta, mają oni tak naprawdę wszystko pod nosem i mają potrzeby, by jeździć przez kilka kilometrów do Śródmieścia. Jeśli jednak już będą musieli z pomocą przychodzą im tramwaje, które pozwalają w ekspresowym tempie przejechać przez całe miasto. Do dalszych rejonów, a także miejscowości pod miastem przyjeżdżają Autobusy, a na niektórych trasach można również napotkać pociągi, łączące główne punkty związane z turystyką. Wzrost sprzedaży mieszkań i powstawanie nowych osiedli w rejonach przy korporacjach jest typowych trendem. Można to zaobserwować również w innych miastach, jednak akurat w Krakowie widać to bardzo równomiernie. Innym atrakcyjnym miejscem są miejsca wylotowe z miasta. Kupno mieszkania w okolicy autostrady lub drogi ekspresowej może nas szybko połączyć jednocześnie z drogą do rodzinnego domu, a także z miejscem pracy. Innym pomysłem jest znów zakup lokum w ścisłym centrum. Tu jednak musimy przygotować się na znacznie wyższe ceny i jednocześnie mniejszy metraż. Coraz popularniejsze są mikroskopijne kawalerki i powierzchni niewiele większej niż wskazana jako minimalna w ustawie. Są one świetnie urządzone i najczęściej projektowane przez architekta. W końcu potrzeba ręki profesjonalisty, by na tak małym obszarze zmieścić wszystkie niezbędne do życia przedmioty i akcesoria. Nie jest to jednak rozwiązanie dla rodzin, raczej dla samotnika lub pary, która dopiero zaczyna karierę – http://www.lcc.pl/.

Warto więc zastanowić się nad zakupem takowego mieszkania, gdyż ceny wynajmu często są wyższe niż potencjalna rata kredytu na kilkadziesiąt lat.
Pamiętajmy jednak, by przed samym zakupem dobrze przeanalizować naszą obecną sytuację. Jeśli nie mamy stabilnego zatrudnienia, to choć dostaniemy kredyt, może się on okazać dla nas przysłowiową „kulą u nogi”.