Jaka inwestycja mieszkaniowa najkorzystniejsza?

Inwestycje mieszkaniowe, czyli inaczej zakup lub sprzedaż nieruchomości, to codzienność dla tysięcy Polaków. Obrót mieszkaniami na rynku w ostatnich latach nabiera coraz większego rozpędu. Nic w tym dziwnego skoro programy takie jak MDM dają kupującym większe szanse na zrealizowanie swoich przyszłościowych marzeń poprzez możliwość wyboru opcji zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego.

osiedle mieszkalne, budynki
Autor: Matt Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Wybór między tymi dwiema sferami jest sprawą zasadniczą, uzależnioną od preferencji oraz wielkości posiadanego kapitału. Jednak nie zawsze droższe znaczy lepsze i odwrotnie. Inwestycje mieszkaniowe oferowane przez rynek pierwotny od deweloperów dają odmienne opcje niż mieszkania z rynku wtórnego. Najlepszym przykładem są osiedla zamknięte. Nowoczesne inwestycje deweloperskie stawiają w dużej mierze na tego rodzaju rozwiązania, gdyż cieszą się one coraz większym zainteresowaniem ze strony nabywców. Zamknięte osiedle pozwala na zyskanie maksimum prywatności, bezpieczeństwa oraz komfortu bez konieczności rezygnacji z wszystkich dobrodziejstw, które daje sobą duże miasto.

Ponadto nowoczesne projekty zagospodarowania przestrzennego – przylegających do domów terenów parków, placy zabaw dla dzieci oraz małych zielonych enklaw służących relaksowi działają apelująco na kupujących. Ceny nowych inwestycji mieszkaniowych od deweloperów wcale nie mają bardzo wygórowanej podstawy. Możliwym jest znalezienie doskonałej opcji w cenie porównywalnej do mieszkania umiejscowionego w bloku z wielkiej płyty z rynku wtórnego. Różnice będą zauważalne gołym okiem. Nie chodzi tutaj oczywiście o faworyzowanie jednej opcji nad drugą. Inwestycje mieszkaniowe na rynku wtórnym również prezentują sobą niewyczerpane możliwości. Jednak ilość potencjalnych problemów, które się z nim wiążą jest znacznie większa. Schody zaczynają się już przy samej wycenie mieszkania do sprzedaży. Trudno jest przełożyć wartość emocjonalną lokum, w którym spędziło się życie na złotówki.

budynek, nieruchomości
Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
W efekcie proponowana w ogłoszeniach cena bardzo często jest zawyżona, co za tym idzie znalezienie oferty wpisującej się w zakres preferencji oraz możliwości finansowe jest bardzo utrudnione. Ponadto mieszkania z tynku wtórnego wymagają przywiązania uwagi do większej ilości szczegółów podczas zakupu, niż gdy analogiczna sytuacja jest załatwiana bezpośrednio z deweloperem. Inwestycje mieszkaniowe wymagają potężnego namysłu, w każdym przypadku (czy to kupując z rynku pierwotnego czy wtórnego) trzeba wyłożyć z własnej kieszeni często setki tysięcy złotych. Przy takich kwotach rozważenie każdej opcji po kilka razy nie powinno być traktowane jako przykry obowiązek, ale jako zwykła przejaw rozwagi oraz dbania o swój przyszły obraz życia.