Inwestycje budowlane w polskich miastach

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z prężnym rozwojem największych miast w Polsce, rynek nieruchomości przechodzi rozkwit. Coraz więcej ludzi przeprowadza się z niewielkich miejscowości i wsi do dużych aglomeracji w celu poszukiwania pracy lub studiowania.

nieruchomości
Autor: Dimitris Graffin
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na nową zabudowę, zarówno mieszkaniową jak i usługową. Coraz częściej na przedmieściach większych miejscowości powstają rozbudowane osiedla, składające się nie tylko z mieszkań, ale także różnego rodzaju instytucji uzupełniających – sklepów, siłowni, przedszkoli itp. Przeprowadzanie właściwie jakiegokolwiek rodzaju inwestycji w obrębie miasta nie jest jednak prostą sprawą. Kwestii, które musi rozwiązać deweloper przed przystąpieniem do budowy jest bardzo wiele. Przede wszystkim kluczowe jest zdobycie wszelkich pozwoleń ze strony urzędu miasta, konserwatora zabytków itp.

W miastach zazwyczaj funkcjonują plany miejscowe, które ściśle określają zasady ewentualnej zabudowy. Czasami tego rodzaju dokumenty mogą być bardzo ograniczające i zaburzać wizje inwestora. Nie ma jednak możliwości ominięcia ich w żaden sposób. Liczba dokumentów, jakie muszą zostać zgromadzone przed realizacją inwestycji sprawia, iż sam proces przygotowań trwa bardzo długo. Uzyskanie podpisów od wszystkich osób, które są do tego upoważnione jest czasochłonne i wymaga bardzo wiele cierpliwości.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku samego powstawania projektu. Praca architektów jest bardzo czasochłonna, wszystko musi być odpowiednio wyrysowane, obliczone i dopracowane. Tworzone współcześnie wizualizacje, sprawiające niezwykle realne wrażenie, są nie tylko kosztowne ale również bardzo pracochłonne. Co więcej, projektanci muszą ciągle odnosić się do wspomnianego wcześniej planu miejscowego. Sprostanie wymaganiom prawnym, przy jednoczesnej realizacji wizji inwestora stanowi częstokroć ciężki orzech do zgryzienia.

żuraw, budowa
Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
Kwestie formalne ostatecznie okażą się banałem, kiedy wreszcie rozpocznie się budowa. Odpowiednie dopilnowanie ekipy, trzymanie się terminów i kontrolowanie całości przedsięwzięcia to praca dla człowieka o silnych nerwach. Pewnych rzeczy nie da się bowiem przewidzieć, w szczególności warunków pogodowych które potrafią być niezwykle kapryśne i pokrzyżować plany dewelopera.

Dla nas, potencjalnych nabywców liczy się oczywiście efekt końcowy i możemy grymasić na różnego rodzaju wady nowopowstałej zabudowy osiedlowej. Powinniśmy jednak mieć zawsze na uwadze fakt, ile pracy wymaga koordynacja takiego przedsięwzięcia i że pewne niedociągnięcia są nieuniknione!