Czy w Krakowie da się mieszkać? Wybór osiedla.

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miejsc do życia dla młodych. Oczywiście, Warszawa jest bardziej znana i częściej odwiedzana przez turystów, jednak nie jest ona na studencką kieszeń. Tańsze miejsca oferuje jednak Miasto Królów Polskich.

stare miasto w krakowie
Autor: Jonas Van den Eynde
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie nowe osiedla rosną jak grzyby po deszczu. Praktycznie z każdej strony Krakowa nadchodzą informacje o planowanych przebudowach i nowych inwestycjach. Każdy dobry deweloper powinien właśnie teraz rozważyć wejście na ten rynek. Szczególnie, że kończy się powoli rok akademicki. Studenci będą szukać mieszkań dla siebie, a spora ich liczba zdecyduje się (z pomocą rodziców) na zakup własnego mieszkania. Poszukują jednak bardzo zróżnicowanych ofert. Część z nich chce iść całkowicie po kosztach i szuka dla siebie maleńkiej kawalerki z jednym pokojem. Takie miejsce też można bardzo pięknie urządzić niedużym kosztem, jednak jesteśmy skazani na małą przestrzeń.

Część z nich jednak będzie planować zostać w Krakowie na stałe. Dla nich dobry deweloper powinien przygotować w ofercie przestronne mieszkania w bezpiecznej okolicy. Ciekawym jest, że dla młodych ludzi, także niepalących, bardzo ważnym elementem mieszkania jest balkon. Potrzebują go, jak mówią, by odetchnąć podczas długiej pracy przy laptopie. Jest on szczególnie wskazany na wyższych piętrach, gdzie widok niekiedy może być wspaniały.

Różne osiedla mają różne cechy. Spora ich część wciąż jest zabudowana w stylu post-komunistycznym i bardziej odstrasza niż zachęca. Część budynków wybudowanych kilkadziesiąt lat temu została odrestaurowana i w niektórych na parterze lub w podziemiach możemy spotkać nawet basen lub siłownię. Dobrym wyborem jest osiedle zamknięte. Daje to gwarancję na to, że duża część osób niepowołanych nie będzie wchodzić na teren posesji i gwarantuje parkingi dla każdego (lub przynajmniej dużej części osób).

nieruchomości, budynek
Autor: Francisco Anzola
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry deweloper może jednak pomyśleć także o monitoringu. Bo co z tego, że osiedle będzie zamknięte, skoro przez płot przeskoczyć może każdy złodziej, a bez kamer nie będziemy w stanie się nawet domyślić, że ktoś z zewnątrz włamał nam się do mieszkania, póki nie odkryjemy co zginęło. A jest to spory problem w Krakowie. Giną przede wszystkim rowery, więc dobrym pomysłem jest zainwestowanie w rowerownię. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy mogą schować również większe zabawki dla swoich dzieci oraz inne sprzęty. Dobry deweloper ma w Krakowie tak naprawdę szerokie pole do popisu. Wielu klientów, a sami studenci to tak naprawdę tylko część z potencjalnych klientów.