Bezpieczne kupno nowego mieszkania

Nowe mieszkania to spełnienie marzeń wielu rodzin. Zawsze kupno nowego miejsca do zamieszkania obarczone jest sporym ryzykiem – zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie nowego mieszkania?
Podczas zakupu mieszkania trzeba pamiętać o takich kwestiach jak lokalizacja, odpowiedni deweloper, stosunek jakości do ceny, standard oferowanego miejsca – tak naprawdę ta lista jest o wiele dłuższa.

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, dlatego nie może być ona zbyt pochopna.
Nowe mieszkania mogą zrobić naprawdę oszałamiające wrażenie na przyszłych właścicielach, jednak dobra lokalizacja czy atrakcyjna cena to nie wszystko. Przede wszystkim, należy sprawdzić prawno-finansową kondycję dewelopera oferującego dane lokum. Powinno się sprawdzać, jak długo firma deweloperska istnieje na rynku, jaką cieszy się opinią oraz ile projektów już zrealizowała. Najlepiej, jeśli deweloper jest spółką giełdową i ma na swoim koncie kilkanaście zrealizowanych projektów. Tego rodzaju spółka jest bardzo przejrzysta, śmiało można także zaufać deweloperowi mającemu status spółki akcyjnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli chcemy spać spokojnie, powinniśmy unikać spółek cywilnych, komandytowych i osób cywilnych. Jeżeli deweloper jest tylko użytkownikiem wieczystym gruntu, a nie właścicielem, należy liczyć się z możliwością pojawienia się dodatkowych opłat.
Nowe mieszkania
Autor: Pratheesh Prakash
Źródło: http://www.flickr.com
Jedno z pierwszych pytań, jakie powinniśmy zadać deweloperowi, dotyczy terminu oddania budynku do użytkowania. Najlepiej wybierać mieszkanie w miejscu, które jest już oddane do użytku albo będzie ono dostępne za kilka miesięcy. Im dłużej należy czekać, tym większe ryzyko można ponieść. Istotny jest też standard wykończenia mieszkania i samego budynku mieszkalnego. Ważne są użyte do budowy materiały, rodzaj ocieplenia oraz rodzaj elewacji. Tak naprawdę wszystko ma znaczenie, nawet obecność windy, typ okien czy klasa energetyczna budynku.
Cena za metr kwadratowy mieszkania o podobnym standardzie może się różnić – nawet jeśli mieszkania znajdują się w tej samej dzielnicy. Dlatego też powinno się dokładnie przeanalizować ceny wszystkich miejsc i wybrać najlepszą – LCC.

Można także przedstawić deweloperowi swoje oczekiwania cenowe – niektóre firmy dopuszczają możliwość negocjacji, dzięki czemu można zaoszczędzić na zakupie.
To tylko kilka kwestii gwarantujących bezpieczny zakup nowego mieszkania. Aby kupić mieszkanie bez dużego ryzyka, nie można tego robić zbyt pochopnie. Wbrew pozorom, znaczenie ma nawet najmniejszy szczegół.